С повишаване качеството на живот на хората в днешно време, който носи технологичният прогрес, се увеличава и замърсяването на въздуха. Все повечето вредни вещества, газове и изпарения, резултат от човешката дейност, водят до множество алергии и заболявания на дихателната система. Въздухът става все по-мръсен и хората го дишат не само на открито, но и в домовете си.
Всички, които имат климатици вкъщи, знаят, че те имат стандартни филтри за почистване на прах и по-едри замърсители. Филтрите предпазват топлообменника на вътрешното тяло от замърсяване и правят въздуха по-чист. Периодичното им почистване е задължително, защото при прекомерно замърсяване климатикът няма да работи ефективно и се увеличава консумацията на електроенергия.
Съвременните по-скъпи модели климатици имат вградена цяла система от филтри за по-фино пречистване и обеззаразяване на въздуха. Сред тях водещо място заемат плазмените филтри.
Какво е плазма и как действа?
Плазмата представлява електрическа система, която работи с високо напрежение, за да унищожава ефективно всички бактерии, вируси, спори на растения, миризми и др., попаднали във вътрешността на климатика.
Тази система е комбинация от два филтъра. Единият е отрицателно зареден йонизатор. Той променя заряда на кислорода и го превръща в озон. Другият е положително зареден електростатичен филтър. Двата филтъра заедно осигуряват чист въздух, като първо поляризират въздушните замърсители, а след това ги неутрализират.
Какви са предимствата на плазмените филтри?
Счита се, че плазмените филтри са най-добрият начин за филтриране на въздуха в помещението. Първоначално разработени за болници, те все повече се използват днес в най-новите климатични системи и имат широко приложение.
Предимствата на плазмените филтри се дължат на техните характеристики и функции:
– Действат с голяма скорост и ускорение, плазмата работи с 4 800V напрежение.
– Филтрират бактерии и вируси, което обикновените филтри не могат да правят.
– Улавят прах, дим, полени и др. фини частици.
Разграждат цигарения дим на 70% за 30 мин. Уловените частици са с диаметър до 0,01 микрон, а миришещите молекули – с големина до 0,001 микрон.
– Могат допълнително да йонизират въздуха и го правят по-свеж.
– Намират се във вътрешното тяло и не е нужно да се сменят периодично.
– Не се нуждаят от специална поддръжка и грижи.
– Почистват се лесно, а някои климатици имат и самопочистваща функция.
Климатици с плазмени филтри имат повечето маркови модели, които се предлагат на пазара от климатици бургас и др. Те са най-подходящи за хора, страдащи от сенна хрема или от алергии към прах., бебета и малки деца, пушачи и възрастни хора, както и за всеки, който иска да живее здравословно.
Много ефективна е филтрацията на въздуха с плазма в места със силно замърсен въздух като офиси, заведения и др., където се струпват повече хора.
Установено е, че климатикът с допълнителен йонизатор не само предотвратява развитието на вирусни инфекции, но и дори спомага с помощта на освободените отрицателни йони при лечението на астма и хроничен бронхит. Някои климатици имат само йонизатор без плазма филтър.
Не е без значение и фактът, че йонизаторът и плазмените филтри успешно спират негативното влияние на мониторите на телевизорите и компютрите.